Android Telefonum Hacklendi Ne Yapmalıyım ?

Her yıl milyonlarca Android cihaz çeşitli sebeplerden dolayı siber korsanlar tarafından ele geçiriliyor. Android işletim sisteminde açık kaynaklı olduğundan dolayı daha fazla telefon hacklenmesi yaşanıyor. Telefonunuzun hacklendiğini anlamak ve sorunu düzeltmek ise çok kolay. Bu yazımızda android telefonum hacklendi ne yapmalıyım sorusunu ayrıntılı olarak cevaplayacağız.

Telefonun hacklendiği nasıl anlaşılır ?

Bir Android telefona zararlı yazılım yüklenmişse telefonda çeşitli bozulmalar görülür. Bu belirtiler virüsün türüne göre değişir. Bazı virüsler reklam ile para kazanma amacı güderken bazıları kişisel verilerinizi çalmak için üretilirler. Virüsü temizlemeye çalışmadan önce hangi tür olduğunu belirlemek önemlidir. Telefonunuzuna virüs bulaştıysa şunlar görülebilir:

1-Reklamlar

Telefonunuza bir adware bulaştıysa sürekli reklamlarla karşılaşırsınız. Telefonunuzun tarayıcısıyla bir siteye girmeye çalıştığınızda başka bir siteye yönlendirilirsiniz. Ana sayfanızda gezinirken bile aniden reklamlar açılır. Bu tarz bir sorun yaşıyorsanız telefonunuzu temizlemeniz gerekir.

2-Bataryanın çabuk bitmesi

Telefon hacklenmesi en kolay uygulamaların batarya kullanımına bakarak anlaşılır. Virüslü uygulamalar arka planda sürekli çalışacağından dolayı çok fazla pil tüketirler. Telefonunuzun siz kullanmıyorken bile ısınmasına sebep olurlar. Ayarlar uygulamasından pil kullanımına bakarak virüsü tespit edebilirsiniz. Bu listede en tepelerde yer alıp sizin kullanmadığınız bir uygulama varsa hemen silmelisiniz. Örnek olarak indirdiğiniz alarm uygulaması en çok pil tüketen ilk 5 uygulamanın içerisindeyse bu şüpheli bir durumdur.

3-Yeni Uygulamalar

Virüslü bir uygulama daha fazla veri elde edebilmek veya kazanç sağlamak için yeni bir uygulama kurabilir. Telefonunuzda yüklü tüm uygulamaları kontrol edin. Eğer yüklediğinizi hatırlamadığınız uygulamalar varsa hemen silin. Virüsler popüler bir uygulamanın adını da taklit edebilirler. Telefonunuz da 2 adet whatsapp uygulaması varsa şüphelenmelisiniz.

Üstte bulunan maddeler dışında hesaplarınıza giriş denemesi olduğuna dair bildirimler ve telefonunuzun kasması veya aniden çökmesi de virüs olduğuna işarettir. Telefonun hacklendiği nasıl anlaşılır anlattığımıza göre şimdi sorunun çözümüne gelelim.

Android telefonum hacklendi ne yapmalıyım ?

1-Play Protect kullanın

android telefonum hacklendi ne yapmalıyım
play protect kullanımı

Google tarafından gelişitirilen play protect her Android telefona yüklü gelir. Bu araç sayesinde yüklü uygulamaları hızlıca taratabilirsiniz. Google play uygulaması içinden play protect aracına erişebilirsiniz.

>Telefonunuzdan Google play mağazasını açın

>Sağ üst köşede yer alan profil resminize dokunun ve açılan menüden Play protect seçeneğine basın

>Açılan araçta Tara butonuna basarak işlemin bitmesini bekleyin

>Yüklediğiniz uygulamalardan biri virüslüyle Play protect size gösterecektir

2-Antivirüs kullanın

hacklenen telefon nasıl düzeltilir
tüm dosyalarınızı taratın

Avast Antivirüs uygulamasını ücretsiz olarak Google play üzerinden indirin. Uygulamayı açtıktan sonra sol panelde yer alan dosya tarayıcısını seçin ve tüm dosyalarınızı taratın. Şüpheli bulunan dosyaları silin. Hacklenen telefon nasıl düzeltilir sorusunun cevabı öncelikle virüslü dosyaları temizlemektir.

3- Uygulama izinlerini kaldırın

Android virüsleri telefonunuzun kontrolü ele geçirmek için çeşitli izinlere ihtiyaç duyar. İhtiyaç duydukları en önemli izin cihaz yöneticisi iznidir. Ayarlar> Ek ayarlar> Gizlilik> Cihaz yöneticileri yolunu izleyin. Eğer bu yol sizde mevcut değilse ayarlar uygulamasını açın ve arama çubuğuna yönetici yazın.  Cihaz yöneticileri bölümünden sizin izin vermediğiniz uygulamaları kaldırın. Telefonum ele geçirildi ne yapmalıyım diye paniklemeden ilk iş olarak buraya bakın.

4- Tarayıcı verilerini temizleyin

Hacklenen telefon nasıl düzeltilir sorunuz sadece reklam virüsleri içinse tarayıcınız temizlemeniz gerekir. En çok kullandığınız tarayıcıya bulaşan virüs reklam yönlendirmelerine sebep olur. Telefonunuzun ayarlarını açın ve yüklü uygulama ayarlarını bulun. Buradan kullandığınız tarayıcı uygulamasının ayarlarını açın. Uygulamayı durmaya zorlayın ve verilerini temizleyin. Eğer yüklü gelen tarayıcıyı veya Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız güncellemeleri kaldır butonuna da basın

5-Formatlayın

Üstte yer alan herhangi bir yöntem sorununuzu çözmediyse telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekir. Bu işlem fotoğraflarınız gibi tüm kişisel bilgilerinizi silecektir. Bu yüzden önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

>Telefonunuzu kapatın

>Güç tuşuna ve ses açma veya kısma tuşuna basılı tutun (Cihaz modeline göre işlem değişir)

>Kurtarma menüsü açılınca ses tuşları ile factory reset seçeneğini seçin

>Güç tuşuna bir kere basarak onaylayın (İşlem bitesiye kadar kesinti olmaması için telefonunuzu şarja bağlayın)

Bu makalemizde telefonum ele geçirildi ne yapmalıyım sorusunun cevabını verdik. Konuyla ilgili aklınıza takılanları yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazımızdan sonra Telefonda internet hızlandırma nasıl yapılır ? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

“Android Telefonum Hacklendi Ne Yapmalıyım ?” üzerine 2 yorum

    • Evet, formatlama yöntemi başarısı en yüksek yöntemdir. Eğer anti-virüs uygulamaları sorununuzu çözmediyse telefonunuzu fabrika verilerine sıfırlayabilirsiniz. Bu işlem tüm kişisel verilerinizi de silecektir.

      Cevapla

Yorum yapın