Android Telefonum Çok Geç Açılıyor [5 Çözüm]

Android telefonum çok geç açılıyor sorunu uzun süredir aynı android telefonu kullanan kişilerin yaşadığı bir sorundur. Eğer telefonunuzla ilgilenmezseniz zamanla daha yavaş çalışması normaldir. Bu yazımızda android telefonum çok yavaşladı sorunu yaşan kullanıcıların uygulaması gereken 5 yöntemi anlattık. Herhangi bir yöntemi uygulamadan önce yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Telefonum Yavaş Çalışıyor Ne Yapmalıyım ?

Android telefonum çok geç açılıyor sorununu kilit ekranınızı açarken veya telefonunuzun tamamen kapalıyken açarken yaşıyor olabilirsiniz. Bu iki sorunun çözümleri aynıdır. Bu yüzden her ikisi içinde aşağıda yer alan çözümleri deneyebilirsiniz.

1-Güncellemeleri Kontrol Edin

android telefonum çok geç açılıyor

Android telefonlarda yapılan her yeni güncelleme daha öncesinde var olan hataları düzeltir ve sistemi daha optimize hale getirir. Bu yüzden telefonunuzu ve uygulamalarınızı her zaman güncel tutmalısınız. Eğer uzun süredir herhangi bir sistem güncellemesi yapmadıysanız mutlaka güncellemeleri kontrol etmelisiniz. Bu android telefonum çok geç açılıyor sorununuzu çözebilir. Güncellemeleri kontrol etmek için ;

  • Telefonunuzun ayarlarını açın
  • Sistem hakkında seçeneğine dokunun (Bu her telefonda farklıdır)
  • Sistem güncellemeye dokunun
  • Güncellemeleri kontrol edin ve bir güncelleme varsa indirin

Tüm uygulamalarınızı güncellemek için;

  • Google Play mağazasını açın ve sağ üst köşede bulunan profil resminize dokunun
  • Uygulamaları ve cihazı yönetin seçeneğine dokunun
  • Güncellemeleri kontrol edine dokunun ve tüm güncellemeleri yapın

2- Antivirüs Uygulaması Kullanın

Samsung telefon geç açılıyor

Android telefonum çok geç açılıyor sorunun sebebi telefonunuzda virus bulunması da olabilir. Özellikle reklam virüsleri telefonunuzu çok yavaşlatırlar. Bu yüzden bir antivirus uygulaması indirip telefonunuzu taratmanızı öneririz. Bu iş için 100 milyon dan fazla kez indirilen Kaspersky uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı google play üzerinden indirin ve telefonunuzu taratın. Herhangi bir virüs bulunduysa temizleyin.

3-Telefonunuzu Temizleyin

android telefonum çok yavaşladı

Telefonunuzun çok fazla dolu olması android telefonum çok geç açılıyor sorununa sebep olur. Bu yüzden telefonunuzda yer alan kullanmadığınız uygulamaları silmelisiniz. Siz bir uygulamayı kullanmıyorsanız da o uygulama arka planda çalışıyor olabilir. Ayrıca daha basit sürümü bulunan sosyal medya uygulamalarının basit sürümlerini kullanmalısınız. Örneğin tiktok uygulaması yerine daha hafif sürümü olan tiktok lite uygulamasını kullanmalısınız. Ayrıca CCleaner isimli android uygulamasını google play mağazası üzerinden ücretsiz indirin ve telefonunuzda yer alan gereksiz dosyaları temizleyin.

Sonuç olarak kullanmadığınız uygulamaları sildikten, büyük uygulamaları lite sürümleriyle değiştirdikten ve ccleaner ile çöp dosya temizliği yaptıktan sonra android telefonum çok geç açılıyor sorununuz çözülmüş olacak.

4-Launcherları Kaldırın

Eğer telefonunuzun görünümünü değiştirmek için Nova launcher gibi bir launcher uygulaması kurduysanız bu telefonunuzu yavaşlatıyor olabilir. Sorundan kurtulmak için launcher uygulamasını silmeniz yeterlidir. Ayrıca hareketli duvar kağıdı veya kilit ekranı kullanmayın. Kilit ekranının görüntüsünü değiştiren bir uygulama kullanıyorsanız onu da silmelisiniz. Telefon ekran geç açılıyor sorunu bu tarz uygulamalardan kaynaklanıyor olabilir.

5- Format Atın

Telefon ekran geç açılıyor

Herhangi bir yöntem android telefonum çok geç açılıyor sorununuzu çözmediyse son çare olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu işlem kişisel verileriniz dahil tüm verileri sileceğinden öncelikle dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Fotoğraflar gibi kişisel verilerinizi yedekledikten sonra telefonunuzun ayarlarından fabrika ayarlarına geri dön seçeneğini bulun ve işlemi başlatın. Telefonunuz tekrar açıldığında yeni almışsınız gibi olacak ve tekrar kurulum yapacaksınız.

Android Telefonum Çok Geç Açılıyor Hakkında SSS

Bu makalemizde samsung telefon geç açılıyor sorunu yaşan kullanıcılar için 5 adet çözüm yöntemi anlattık. Bu yöntemlere eklemek istediğiniz varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Bu yazımızdan sonra bunları da okumanızı öneririz;

Telefon neden yavaş çalışıyor?

Android telefonların zaman yavaşlamasının sebebi kullanmadığınız uygulamaları silmemenizdir. Telefonunuzda yer alan uygulamaları düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Yavaşlayan Android telefon nasıl hızlandırılır?

Yavaşlayan android telefonu hızlandırmak için gereksiz dosyaları ve uygulamaları temizleyin ayrıca telefonuz da virüs var mı diye kontrol edin.

Yorum yapın