Android Telefonda Ram Nedir ? [2023]

Yeni bir akıllı telefon alacakların ilk yaptığı şey genellikle inceleme videolarına veya teknik özelliklere bakmak olur. Bir video izlerken veya teknik özellikleri okurken ram kelimesi ile karşılaşırsınız. Peki telefonda ram nedir? 4GB ,8 GB olarak verilen bu değerler ne anlama gelir? Merak etmeyin, teknoloji dünyasında yeni iseniz bu tarz donanım terimlerini bilmemeniz çok normal. Bu yazımızda konuyla ilgili en az bilgisi olan okurlarımızın bile anlayacağı şekilde ram hakkında konuşacağız. Telefonda ram nedir öğrenmek istiyorsanız hemen yazımıza geçelim.

Telefonda Ram Nedir?

telefonda ram nedir
Android telefonun donanımı

Ram kelimesinin İngilizce açılımı Random Acces Memory ‘dir. Türkçeye ise Rastgele Erişilebilir bellek olarak çevrilir. Yani telefon hafızanızdan çok daha hızlı işlem yapan ve verileri geçici olarak tutan donanımdır. Örneğin telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açtığınız da bu uygulama ram üzerinde çalışır. Uygulamayı kapatmadan arka plana alıp Instagram uygulamasını açarsanız, ram üzerinde iki uygulama aynı anda çalışmış olur. Tekrar WhatsApp uygulamasını açtığınızda bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz. Telefonlar da ram bulunmasaydı arka planda uygulama çalışamazdı.1 Gb ram günümüzde bu işlemleri yaparken hemen dolacağından dolayı 4gb ram’e göre kötü bir performans sergiler. Uygulamalarınız aynı anda çalışırken donar ve telefonunuz yavaşlar. Ayrıca telefonunuzun ram boyutu ne kadar yüksekse oynayacağınız oyunların performansı da o kadar artar.

Hiç uygulama açmasanız bile telefonunuz Android sistemini çalıştırdığından belli bir miktar ram sürekli kullanımdadır. Bu yüzden çok eski telefonlar en son Android güncellemelerini alamazlar. Ram kapasiteleri en güncel işletim sistemini çalıştırmaya yetmez. Telefonunuzun en son çıkan android sürümüne sahip olmaması sorunlara sebep olabilir Ram ne işe yarar telefon sorusunun cevabını aldığınıza göre yeni soru ile devam edelim.

Telefonda Ram Kaç Olmalı?

4 gb ram android
Cod mobile

Bir insan genellikle telefonda ram nedir öğrendikten sonra bu soruyu da sorar. Windows xp zamanlarında bilgisayarlar bile 1 gb ram ile çalışabilirken şu an gelişen teknoloji sebebiyle 1gb ram ile satılan Android telefon bile bulunmuyor. Çünkü gelişen android işletim sistemi çok daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuyor. Peki telefonda ram kaç olmalı? Bu tamamen telefonu kullanacak olan kişiye bağlı bir sorudur. Satın almadan önce telefonunuzu kullanma amacınızı net belirlemelisiniz.

Ben sadece sosyal medya uygulamalarını kullanacağım ve basit 2 boyutlu oyunlar oynayacağım diyorsanız 4 gb ram sizin için idealdir. Eğer telefonu kullanma amacınız cod, pubg mobile gibi yüksek grafikli oyunları akıcı oynamak ise en az 8gb ram tercih etmelisiniz. Yüksek ram sahibi olmak oyun performansınızı iyi bir şekilde etkileyecektir. Rekabetçi oyunlar sizin için önemliyse donanım olarak diğer oyunculardan geri kalmamalısınız. Bu yazıyı yazdığımız sırada 12 gb üstü ram boyutu ise çok gerekli durmuyor. Okuduğunuz tarihte mobil oyunlar daha fazla kaynak harcamaya başladıysa 8gb üstüne çıkmanız gerekebilir. Ek olarak oynayacağınız oyunun ne kadar ram ihtiyacını olduğunu da telefon almadan önce kontrol etmelisiniz.

Son olarak unutmamanız gerekir ki aynı ram boyutuna sahip telefonlar farklı performans gösterebilir. Telefonda ram nedir öğrenirken ayrıntıları kaçırmamalısınız. Çünkü telefonun işletim sistemi de ram de belli bir yer tüketir. Telefonunuzun işletim sistemi ne kadar stabil ise daha az ram alanı tüketir. Bu yüzden Google Pixel ve Apple marka telefonlar daha az ram ile daha çok performans gösterir. Biz size her zaman teknik verilere bakmaktansa internette yer alan mobil oyun testlerini izlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü telefonun performansı sadece ram miktarına bakarak anlaşılamaz. Şuan 12 gb ve üstünde ram bulunan akıllı telefonlar işe şunlar :

  • Samsung Galaxy Z Fold4
  • Xiaomi 12 Pro 
  • Samsung Galaxy S21
  • Samsung Galaxy S22 Ultra 

Android Neden Daha Fazla Ram İhtiyacı Duyar ?

telefon de ram
Android vs

Telefonda ram nedir sorusuna cevap ararken android telefonların ios telefonlardan (iphone) daha fazla ram bulundurduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi android işletim sisteminin tek bir üreticisi bulunmamasıdır. İos işletim sistemi sadece apple tarafından üretilen telefonlarda kullanılırken android onlarca farklı donanıma uyum sağlamaya çalışmaktadır.

Android tek bir donanım için optimize edilemediğinden dolayı da çalışabilmek için daha fazla ram kaynağına ihtiyaç duyar. Bu sebeple önceden iphone kullandıysanız bana 4gb ram yetiyordu diyerek android telefon almayın. 4 gb ramli iphone akıcılığını android de yakalamak için 6 veya 8 gb ramli telefonları tercih etmelisiniz. Yüksek ramli android telefonlar düşük ramli iphone’lara göre daha ucuz olduğundan dolayı bu büyük bir sorun değildir.

Telefonun Kaç Ram Olduğunu Öğrenme

android ram öğrenme uygulaması
Bu uygulama ile telefonunuzda ne kadar ram olduğunu öğrenebilirsiniz

Telefonda ram nedir daha iyi anlamak için telefonunuzun ram boyutunu kontrol etmelisiniz. Eğer bir Android telefonunuz varsa ve telefonun ram öğrenme işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız bu bölüm sizin için. İlk olarak telefonunuzun tam marka ve modelini biliyorsanız internette telefonunuzun özelliklerini aratarak kolayca bulabilirsiniz. Bu özellikleri bilmiyorsanız veya daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa telefonun kaç ram olduğunu öğrenme işlemini ücretsiz bir uygulama ile yapabilirsiniz.

>Google play store üzerinden ücretsiz CPU-Z uygulamasını indirin

>Uygulamayı açtıktan sonra sol tarafa kaydırarak Device sekmesine gelin

>Buradan Total Ram bölümüne bakarsanız telefonunuzun ne kadar ram alanına sahip olduğunu görebilirsiniz

>Donanım özelliklerinden dolayı gerçekte ram alanı asla tam sayı olamaz. Bu yüzden yukarı yuvarlanılarak söylenir. Eğer 5724 mb ram alanı gözüküyorsa 6 gb ram olarak ifade edilir. Telefonda ram nedir öğrenirken bunu mutlaka öğrenmelisiniz.

>Available Ram bölümünde ise şu an telefonunuzun boşta olan ram miktarını görebilirsiniz. Bu miktar arka planda çalışan uygulama oranına göre değişir.

>Eğer geliştirici seçenekleri açıksa telefonun ram öğrenme işlemini ayarlar>Telefon hakkında yolunu izleyerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonda ram nedir hakkında sık sorular sorular

Telefonda kaç gb RAM olmalı?

Yeni bir akıllı telefon alacaksanız en az 4g ram bulundurmasına dikkat etmelisiniz. Bundan daha düşük bir ram miktarı kasma ve donma sorunları yaşamanıza sebep olacaktır.

4 GB RAM iyi mi?

4gb ram telefonu sosyal medya kullanmak ve mesajlaşmak için kullanan birine yeterlidir. Fakat telefonunuzda yüksek grafiklere sahip oyunları oynamak için 8 gb ram tercih etmelisiniz.

Cep telefonunda RAM ne işe yarar?

Cep telefonunda ram kısaca uygulama ve oyunlarınızı geçici olarak hafızasında tutar. Telefon da Ram ile ilgili daha fazla bilgi için yazımızı okumalısınız.

8 GB RAM telefon iyi mi?

Evet, 8 gb ram ile tüm android oyunlarını rahatça oynayabilirsiniz. Gene de telefon satın almadan önce internetten oyun testlerine bakmanızı öneririz.

Telefon RAM nasıl bakilir?

Android telefonunuzda ram bilgisine detaylı bir şekilde ulaşmak için ücretsiz CPU-Z uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda telefonda ram nedir ve ram ne işe yarar telefon sorularının cevabını ayrıntılı olarak verdik. Eğer ram ile ilgili sormak istediğini sorunuz kaldıysa bize yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazıdan sonra Telefonu Şarja Takınca Konuşma Nasıl Yapılır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın