Android Telefon Nasıl Hızlandırılır? [10 Yöntem]

Android telefon nasıl hızlandırılır sorusu her telefon kullanıcısının zamanla merak ettiği konuların başında geliyor. Akıllı telefonlar geçmiş eski model telefonlara göre farklı şekilde çalışırlar. Her şeyden önce bir yazılıma sahip oldukları için bu yazılım zamanla çalışma açısından performans düşüklüğü gösterebilir. Bu türden sorunların önüne geçmek için ise çeşitli hızlandırma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yazımızda telefon nasıl hızlandırılır tüm yöntemleriyle anlattık.

Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Telefonunuzun performansını nasıl artırabileceğinizi kolay yöntemden zora doğru sıraladık. Lütfen tüm yöntemleri deneyerek telefonunuzun çalışma performansını kontrol edin.

1- Yeniden Başlatın

Günümüzde akıllı telefonlarımızla saatlerce vakit geçiriyoruz ve gelişmeleri kaçırmamak için telefonu hiç kapatmıyoruz. Bazen telefonlar hiç kapatılmadan haftalarca açık durabiliyor. Telefonunuzun uzun süredir açık kaldıysa yavaşlayabilir. Akıllı telefonunuzun biriken arka plan işlemlerinden kurtulabilmesi için kapatın ve tekrar açın. Eğer telefonunuzu hiç kapatmadan kullanıyorsanız telefon nasıl hızlandırılır sorusunun cevap sizin için bu kadar basit olabilir. Eğer sorun düzelmediyse okumaya devam ediniz.

2-Depolama Alanını Boşaltın

Android telefon Hizlandirma 2023
Telefon çok yavaş ne yapmalıyım?

Telefon nasıl hızlandırılır Android sistemler için ikinci olarak yapacağınız şey depolama alanının şişmesine yol açan fazla dosyaların temizlenmesidir. Telefonunuzu yüksek oranda dosyalar ile doldurursanız sistem verimli şekilde çalışamaz. Depolama alanında ne kadar fazla doluluk olursa sistem işlemleri için de oluşacak yavaşlamalar o kadar artacaktır. Düşük hafızalı telefon modellerinde özellikle bu durum sıklıkla yavaşlamaya ve donmaya sebep olur. Kamera kalitesinin de yüksek olmasına bağlı olarak çekilen fotoğraf ve videolar yüksek boyutlarda olacakları için hafızanın kolayca dolmasına yol açarlar. Galeriniz yavaş yükleniyorsa sebebi budur.

Bu yüzden kullanılmayan veya gözden çıkarılabilir olan görselleri ve videoları silmelisiniz. Eğer silmek istemiyorsanız bu dosyaları Cloud hizmeti veren Google Fotoğraflar gibi platformlara yükleyebilir veya bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Sadece fotoğraf ve videolarınız Android telefonlar nasıl hızlandırılır için yeterli olmayabilir. Diğer dosyaları da temizlemeniz gerekir. Bunun için Depolama araması yapabilir ve müzik, sistem dosyası, uygulamalardan kalan dosyaları temizleyebilirsiniz.

Bu işlemleri pratik şekilde yapacak ve kullanılmayan dosyaları tespit etmekte kullanılacak çeşitli uygulamalar da bulunur. Bu uygulamaları da kullanarak yine istenmeyen dosyalardan kurtulabilirsiniz. En İyi Android Telefon Temizleyici Uygulamalar listemize bakmanızı kesinlikle öneririz.

3-Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Telefon nasıl hızlandırılır sorusunu cevaplamaya devam ediyoruz. Kullanmadığınız uygulamalar telefonunuz açıkken arka planda çalışmaya devam ederek işletim sistemine ek bir yük oluşturmaktadır. Özellikle bazı uygulamalar boyut açısından da yüksek boyutlarda olduklarından bu uygulamaları silmek de yine depolama alanı açmanız için yardımcı olacaktır. Bunun yanında uygulamaları kaldırmak sistemin de kaynaklarını daha iyi yönetmesini ve yönlendirmesini sağlayacaktır. Kullandığınız ve arka planda çalışmasına gerek olmayan uygulamaları da uygulama ayarlarından engelleyebilirsiniz. Arka planda çalışma iznini iptal etmeniz yeterlidir. Örneğin indirdiğiniz bir oyunun arka planda çalışmasına hiç gerek yok.

4-Güncellemelerin Kontrolü

Android telefon hızlandırma kodu
Android telefon neden yavaşlar?

Telefon nasıl hızlandırılır için bilinmesi gereken bir diğer nokta güncel yazılımın çalışma performansını iyileştirebilmesidir. İşletim sisteminizin güncel olması her zaman en iyi performansı elde etmenize yardımcı olur. Şayet işletim sisteminiz güncel sürümde değilse uygulamalar doğru çalışamayacak ve yazılım da kendisini yenilemekten sakınacaktır. Genellikle güncellemelerin gelmesi mevcut sorunların çözülmesinin yanında hız konusunda da iyileştirmeler yapmaktır. Bu yüzden telefonunuzun mevcut güncellemesini kontrol ederek en son sürümde olduğundan emin olmalısınız. Ayarlar > Telefon hakkında bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Güncellemeler sadece Android sürümüne yönelik değil aynı zamanda uygulamalara yönelik de yapılmalıdır. Eskiyen uygulamalar hem çalışma açısından bekleneni veremedikleri gibi hem de performansta ciddi kayıplar yaşatırlar. Bu bakımdan da uygulamaların da son sürümlerini kontrol ederek güncelleme yapmalısınız. Google play mağazasına girip otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirmenizi tavsiye ederiz.

5-Her Uygulamayı Yüklemeyin

Android işletim sistemi açık kaynak yapısından kaynaklı olarak sınırsız kullanım sunması açısından avantajlıdır. Ancak her uygulamayı cihazınıza yüklemek çeşitli sorunlara yol açabilir. Güvenilir olmayan ya da sistemi olduğundan fazla şekilde yoracak uygulamaları yüklediğinizde telefonunuzda hız kayıpları yaşanabilir. Aynı şekilde virüs bulaşması da söz konusu olursa virüsler arka planda çalışmaya devam ederek görünürde herhangi bir yavaşlık nedeni oluşturmadan cihazınızın kullanımını olumsuz etkileyecektir. Telefon nasıl hızlandırılır yöntemleri eğer virüs kaynaklı yavaşlama varsa işe yaramayacaktır. Bu yüzden mutlaka bir anti virüs uygulaması ile telefonunuzu taratmalısınız.

6- Hafif Uygulamalar Kullanın

telefon nasıl hızlandırılır
Bazı uygulamaların hafif sürümleri

Android cihaz hızlandırma için bir diğer yapmanız gereken de uygulamalarınızı hafif olanlarla değiştirmenizdir. Nerdeyse her sosyal medya platformunun Lite sürümü vardır. Bu lite sürümleri çeşitli kısıtlamalarla gelir ama telefon performansınıza etkisi büyüktür. Eğer sosyal medya uygulamalarında aktif değilseniz tiktok lite, instagram lite gibi uygulamaları indirmelisiniz. Çünkü ana sosyal medya uygulamaları telefonunuzu gereksiz yere yorar. Çoğu özelliğini kullanmadığınız bir uygulamayı telefonunuzda tutmanıza hiç gerek yok .

7- Geçici Verileri Temizleyin

Eğer telefon nasıl hızlandırılır sorunuz belirli uygulamalara yönelik ise çözümü de o uygulama da aramalısınız. Örneğin kasma sorunu chrome tarayıcınızda oluyorsa tarayıcının verilerini temizlemeniz hızlanmasını sağlar. Ayarlar uygulamanızdan uygulama ayarlarını bulun ve buradan Chrome uygulamasına dokunun. Öncelikle uygulamayı durmaya zorlayın daha sonra ise verilerini temizleyin. Son olarak güncellemeleri kaldırın ve uygulamayı test edin. Biriken çöp verileri temizledikten sonra tarayıcınız daha hızlı çalışacaktır.

8- Animasyonlardan Kurtulun

Telefon nasıl hızlandırılır konusuna 8.yöntemimizle devam ediyoruz. Telefonunuz dahili olarak çeşitli animasyonlarla gelir. Ayrıca görünümü iyileştirmek için sizde animasyonlar yükleyebilirsiniz. Fakat performans için görselliği feda etmeniz gerekmektedir. Öncelikle telefonunuzda hareketli duvar kağıdı ve launcher varsa kaldırın. Bunlar cihazın çok yavaşlamasına sebep olur. Daha sonra ise ayarlar uygulamanıza girin. Buradan erişilebilirlik>metin ve görüntü yolunu izleyin ve animasyonları kapat seçeneğini etkinleştirin. Eğer bu ayar erişilebilirlik altında yok ise geliştirici seçeneklerinden bulabilirsiniz. Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için telefon hakkında bölümünden sürüm numarasına 7 kere dokunmalısınız.

9-Araçlardan Kurtulun

Bazı telefonlarda Widget bazı telefonlarda ise araçlar olarak geçen pencereler performansa etki eder. Her telefonun ana ekranında bulunan saat ve hava durumu birer widget/araçtır. Bunun gibi araçlarla telefonunuzun ekranını doldurduysanız kaldırmanızı öneririz. Saatin orada durmasının bir sıkıntısı yok ama e-posta, whatsapp, borsa uygulaması gibi uygulamaların araçlarını kullanıyorsanız kaldırmalısınız.

10- Ram Temizleyici Kullanmayın

Telefon nasıl hızlandırılır diye düşünen insanlar ilk olarak arka plan uygulamalarını otomatik kapatan ccleaner gibi uygulamalar kullanır ama bu hatalı bir işlemdir. Bu tarz uygulamalar telefonunuzun hafızasında yer açmak için iyidirler. Fakat ram boşaltma için kullanılmamalılar. Çünkü android işletim sistemi günümüzde telefonunuzun donanımını performanslı kullanabilecek kadar gelişmiştir. Siz bu tarz uygulamalarla aniden sonlandırma yaparak işletim sisteminin performansını bozuyorsunuz. Bunun yerine üstte anlattığımız gibi manuel olarak ihtiyacınız olmayan uygulamaların arka planda çalışmalarını engelleyin. Bunu yapmak en iyi performansı almanızı sağlayacaktır. Bu tarz uygulamaları da depolama alanı temizliği yaptıktan sonra telefonunuzdan kaldırın.

Bu makalemizde telefon nasıl hızlandırılır anlattık.Bunlara rağmen telefon hız konusunda sorunlar yaşıyorsanız telefonunuzu sıfırlamak, fabrika ayarlarına dönmek iyi bir tercih olabilir. Ancak bu türden bir sıfırlama yapmanız halinde tüm verilerinizin silineceğini unutmamalısınız. Eski android telefonunuzu bırakıp iphone alacaksanız android’den ios’a rehber aktarma yazımızı okumalısınız.

Telefon Nasıl Hızlandırılır SSS

Bu bölümümüzde sizlerden gelen sık sorulan soruları cevaplandıracağız. Telefon hızlandırma ile ilgili aklınızda soru kalmaması için bu bölümü mutlaka okumalısınız. Eğer sorunuzu burada cevaplandırmadıysak yorum bölümünden iletebilirsiniz. Genellikle konuyla ilgili sorularınızı bir gün içerisinde cevaplandırırız.

Telefonu yavaşlatan şeyler nelerdir?

Telefonu yavaşlatan şeylerin başında arka plan uygulamaları gelir. Eğer çok fazla arka planda çalışan uygulamanız varsa iyi bir telefon bile yavaşlayabilir. Bu yüzden telefonunuz yavaş ise ilk olarak yüklediğiniz uygulamaları kontrol etmenizi öneririz.

Telefonun hızı nasıl arttırılır?

Telefonunuzun hızını artırabilmeniz için öncelikle neden yavaşladığını tespit etmelisiniz. Genel olarak arka plan uygulamalarını kapatma, çerez temizleme, otomatik senkronizasyon kapatma tüm telefonları hızlandıran işlemlerdir.

Android telefonlar neden yavaşlar?

Android işletim sistemi tek bir donanıma yönelik üretilmediği için IOS gibi yeterince optimize edilemez. Bu da zamanla performans sorunları yaşamasına sebep olur. Fakat bu sorunları anlattığımız yöntemlerle çözmek çok kolaydır.

Telefon hafızasının dolu olması yavaşlatır mı?

Evet, telefon nasıl hızlandırılır yöntemleri arasında depolama alanınızı temizlemekte vardır. Telefonunuzun çöp dosyalarla dolması özellikle uygulama bazlı yavaşlamaya sebep olur. Bunları silerek performans artışı sağlayabilirsiniz.

Telefon hızı neye bağlı?

Telefonunuzun hızı donanım özelliklerine bağladır. Bu yüzden kullanım tarzınıza uygun donanıma sahip bir telefon tercih etmelisiniz. Örneğin oyun oynamayı seven biri yüksek ram ve işlemci özelliklerine sahip bir telefon almalıdır.

Yorum yapın