Android şebeke sorunu nasıl çözülür ?

Android telefonunuz çeşitli sebeplerden dolayı size android şebeke sorunu yaşatabilir. Bu sorunu çözmeden önce şebeke yok ne demek öğrenmeniz gereklidir. Bu yazımızda en basit şekilde telefon şebekesi neden çekmez anlatacağız.

Telefon şebekesi neden çekmez?

Telefonunuzun şebekesinin çekmemesinin sebepleri sizden veya operatörünüzden kaynaklı olabilir. Eğer çok kalabalık bir mekânda bulunuyorsanız baz istasyonunda yer alan yoğunluktan dolayı telefonunuz çekmez. Veya metro gibi yerin altında bir tüneldeyseniz, sinyaller size ulaşamayacağından dolayı telefonunuz çekmez. Bunlar operatör kaynaklı sebeplerdir. Telefonunuzun IMEI numarasının hatalı olması veya sim kartınızın arızalı olması ise sizden kaynaklı sebeplerdi. Şebeke yok ne demek sorusunun cevabı ise telefonunuzla arama yapamayacağınız ve arama alamayacağınızdır. Telefonunuzun şebekesi yoksa sim kart yokmuş gibi davranır.

Şebeke sorunu nasıl çözülür?

Android şebeke sorunu çok fazla sebepten kaynaklanabildiği için çözmek vakit alabilir. Aşağıya yazdığımız maddeleri tek tek uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

1-Çekmeyen konumdan uzaklaşın

android sinyal sorunu
Çeken bir yer bulun

Şebeke neden çekmez sorusunun ilk cevabı baz istasyonlarının yeterli olmamasıdır. Eğer bulunduğunuz mekân kalabalık bir konser alanıysa, yerin altında bir tünelse veya baz istasyonun olmadığı kırsal bir alansa konumunuzu değiştirin. Sinyalin yeterli olduğu bir yere gitmek şebeke sorununuzu çözecektir.

2- Açıp kapatın

Hattınızın çekim problemi geçici bir sebepten dolayı oluşuyor olabilir. Öncelikle telefonunuzu uçak moduna alın ve 30 sn bekledikten sonra uçak modundan çıkarın. Uçak moduna almak telefonunuzun sim kartını geçici olarak devre dışı bırakacaktır. Uçak moduna almak için telefonunuzun bildirim panelinde yer alan uçak modu seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak sorunu çözmediyse telefonunuzu kapatın ve 30 saniye bekledikten sonra tekrar açın.

3- Sim kartınızı kontrol edin

telefon sebeke yok
sim sorunları şebekenizin çekmemesinin nedeni olabilir

Telefonunuzun ani bir darbe alması sim kartınızın yerinden oynamasına sebep olabilir. Telefonunuzu kapattıktan sonra sim kartınızı dikkatli bir şekilde çıkarın ve kontrol ettikten sonra yerine takın. Herhangi bir yöntemle sorunu çözemediyseniz operatörünüzden yedek sim kartınızı isteyip deneyebilirsiniz. Sim kartınızın çok eski olması da bu soruna sebep olabilir. Bunu test etmenin en iyi yolu farklı bir sim kartı telefonunuza takıp denemektir.

4-IMEI Sorunu

Eğer yurtdışından telefon alıp IMEI attırdıysanız şebeke neden çekmez sorunuzun cevabı büyük ihtimalle budur. Telefonunuzun numara tuşlama bölümünü açın ve *#06# kodunu tuşlayın. Otomatik açılan bölümde IMEI yerine null yazıyorsa IMEI numaranız silinmiştir. IMEI numarası olmadan şebekeye bağlanamazsınız.

5-Operatörü manuel olarak seçin

Bazen Android telefonunuzun şebeke operatörünü manuel olarak seçmeniz gerekebilir.

>Ayarlar uygulamasını açın

>Sim kart ayarlarına girin

>Erişim noktası ayarlarını (APN) açın

>Buradan operatörünüzü seçin

6-Hücresel gücü kontrol edin

Çok düşük bir ihtimal olsa da telefonunuzun şebekeye erişimi ayarlarından kapatılmış olabilir. *#*#4636#*#* kodunu numara tuşlama bölümüne girin. Açılan menüden telefon bilgileri veya telefon hakkında seçeneğine dokunun. Hücresel radyo gücünün açık olduğundan emin olun değilse açık hale getirin.

Bu yazımızda şebeke sorunu nasıl çözülür tüm ayrıntılarıyla anlattık. Burada anlatmadığımız bir yöntem biliyorsanız yorumlarda paylaşabilirsiniz. Bu makalemizden sonra Telefonda Video Boyutu Küçültme Uygulamaları makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın