Android Oyunlarda Reklam Engelleme 🚫

Günümüzde akıllı telefonunuzda oynayabileceğiniz yüz binlerce oyun ücretsiz olarak Google play mağazasında yer alıyor. Bu oyunların geliştiricileri kazançlarını oyun içi reklamlardan sağlıyor. Bazen bu oyun için reklamlar çok can sıkıcı hale gelebiliyor. Örneğin bir bölümü bitirdikten sonra çıkan izlemesi zorunlu reklamlar vaktinizi boşa harcıyor. Ayrıca mobil internetiniz açıksa, video reklamlar paketinizin gereksiz yere harcanmasına sebep oluyor. Bu tarz reklamlardan android oyunlarda reklam engelleme yöntemlerini kullanarak kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri katlanılabilir sayıda reklam içeren oyunlarda kullanmamanızı tavsiye ederiz. Geliştiricilerin oyunları ücretsiz olarak sunması için reklam gelirine ihtiyaçları vardır. Bu yazımızda rahatsız edici reklamlardan kurtulabilmeniz için mobil oyunlarda reklam engelleme yollarından bahsedeceğiz.

1-Oyunun İnternet Erişimini Kapatın

android oyunlarda reklam geçme
android oyunlardaki reklamları engelleme

Telefonunuza indirdiğiniz oyunlar reklam yüklü şekilde gelmezler. Oyunlar reklam göstermek için internet bağlantısına ihtiyaç duyarlar. Oyun oynarken internet bağlantınızı tamamen kesebilirsiniz ama bu diğer uygulamaların anlık bildirimlerini kaçırmanıza sebep olur. Oyunlarda reklam engelleme için sadece oynayacağınız oyunun internet erişimini kapatabilirsiniz. Bu işlemi oyunu hemen indirdikten sonra yapmanız gereklidir. Çünkü bazı oyunlar bir kere internete bağlandıktan sonra reklamları hafızasına alıp internet yokken gösterebilme özelliğine sahiptir. Bu tarz kayıtlı reklam dosyalarını silmek için En İyi Android Telefon Temizleyici Uygulamalar yazımızda yer alan uygulamaları kullanmalısınız.

>Oyunu indirdikten sonra telefon ayarlarını açın

>Buradan yüklü uygulama ayarlarını bulun ve indirdiğiniz oyuna dokunun

>Veri kullanımı bölümünden wifi ve veri iznini kaldırın

>Artık oyun sizin internetiniz açık olsa bile internete erişim sağlayamayacaktır

Bu yöntem online oyunlarda işe yaramaz. Ayrıca oyun geliştiricileri bu yöntemi etkisiz hale getirmek için çevrimdışı oyunları bile internet bağlantısıyla açma şartı getirebilmektedir.

2-DNS Değiştirin

Oynadığınız oyuna reklam gelmesini internet bağlantısı açıkken engelleyebilirsiniz. Bu yöntem ile android oyunlarda reklam engelleme sadece Android 9 ve üzerinde çalışmaktadır. Ayarlar> Ağ ve İnternet ayarları > Gelişmiş > DNS yolunu izleyin ve Özel DNS belirle seçeneğine dokunun. Açılan bölüme dns.adguard.com yazın ve kaydedin. Artık oyunlarda ve uygulamalarda internetiniz açık olsa bile reklam görmeyeceksiniz. Bu ayarı bulamadıysanız ayarlar uygulamasındayken arama çubuğuna DNS yazdıktan sonra aratın. Bir sonuç çıkmıyor ise telefonunuz bu özelliği desteklemiyordur.

3-AdAway

android oyunlarda reklam kaldırma
android oyun içi reklam engelleme

AdAway en popüler oyunlarda reklam engelleyici uygulamalardan biridir. Rootlu ve root erişimi olmayan cihazlarda çalışabilir. Ücretsiz ve açık kaynak kodludur. Google play mağazasında bulunmaz bu yüzden resmi internet sitesinden indirebilirsiniz. Uygulama root erişimi olan cihazlarda sistem dosyalarını düzenleyerek reklam isteklerinin çalışmamasını sağlar. Eğer root erşiminiz yoksa, AdAway bir vpn olarak çalışarak reklamların bağlantısını engeller. Bu uygulama ilk yöntemle engelleyemediğiniz reklamları engelleyebilirsiniz. Çünkü uygulama online oyunlarda da çalışmaktadır. Bu uygulama kesinlikle en iyi oyunlarda reklam engelleyici uygulamasıdır.

4-Satın Alın

Ücretsiz yayınlanan oyunların neredeyse tamamı reklamları kapatma seçeneğini satarlar. Bu seçenek genellikle uygun fiyatla satılır. Uygulama içi satın alım yaparak hem mobil oyunlarda reklam engelleme yapmış hem de en sevdiğiniz oyunun geliştiricisini desteklemiş olursunuz. Her gün oynadığınız ve sizi eğlendiren oyunların geliştiricilerini karşılıksız bırakmamanızı öneririz. Bu seçeneğe oyun içinde yer alan alışveriş bölümünden ulaşabilir ve Google play güvencesiyle ödeme yapabilirsiniz.

Bu yazımızda oyunlarda reklam engelleme yöntemlerini paylaştık. Siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Konu hakkında görüşlerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın