Android Pil Sağlığı Öğrenme [2023]

Yeni bir telefon almak günümüzde pahalı bir seçenek olduğundan dolayı şu an kullandığınız telefonun pil sağlığına dikkat etmek önemlidir. Bir telefonun ortalama kullanım ömrü 4 yıl olarak söylense bile telefonunuzu dikkatli kullanarak bu süreyi uzatabilirsiniz. Bu yazımızda android batarya sağlığını öğrenme ve telefonun batarya ömrünü uzatmak hakkında konuşacağız. Android pil sağlığı öğrenme yöntemleri her seviyeden kullanıcının yapabileceği basitliktedir. Android telefonların bataryalarının ömrü her şarj edildikten sonra bir miktar azalır. Bu batarya ömrünü şarj etme alışkanlıklarımızı değiştirerek ve en çok pili tüken uygulamaları tespit ederek uzatabiliriz.

Pil Sağlığı Nedir ?

Android pil sağlığı öğrenme adımlarına geçmeden önce öğrendiğiniz verinin bir anlamı olması için pil sağlığının ne olduğundan bahsedeceğiz. Pil sağlığı verisi bataryanızın fabrikadan çıkış kapasitesini ne kadar koruduğunu gösterir. Örneğin telefonun bataryası 3000 mAh ise %100 şarj edildiğinde 3000 mAh doluyorsa sağlığı hiç azalmamıştır. Zamanla bataryanız bu kapasitesini kaybeder. %100 şarj etmenize rağmen 3000 mAh yerine 2800 dolar. Eğer telefonunuzun şarjı %100 doldurmanıza rağmen daha hızlı bitiyorsa bataryanın kapasitesinin azalmasından kaynaklıdır. Android pil sağlığı öğrenme yöntemleri ile bataryanızın kötü durumda olduğunu öğrenirseniz orijinal bir batarya ile değiştirmelisiniz.

Android Pil Sağlığına Bakma Kodu Nedir?

kod ile android batarya sağlığını öğrenme
android pil sağlığına bu kodu tuşlayarak ulaşabilirsiniz

Telefonunuzun pil sağlığı hakkında daha fazla bilgi almak için Android batarya sağlığı kodunu arama bölümüne girerek gizli menüye ulaşabilirsiniz.

1-Telefonunuzun numara tuşlama bölümünü açın ve *#*#4636#*#* kodunu yazdıktan sonra pil sağlığı menüsü otomatik olarak açılacaktır.

2-Bu menüden Pil bilgilerini seçerek pil sağlığı, pil voltajı, pil sıcaklığı ve teknolojisi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eğer pil sağlığı bölümünde iyi yazıyorsa endişelenmenize gerek yoktur.

Bu kod çoğu android telefonda çalışsa da bazı telefon modellerinde pil sağlığı bölümü görünmez. Eğer bu yöntem sizin telefonunuzda mevcut değilse diğer seçenekleri deneyebilirsiniz. Bu kod telefonunuza herhangi bir zarar vermez. Teknik servislerin telefonun sorunlarını tespit etmek için kullandığı bir koddur. Kod girmek ile uğraşmak istemiyorsanız yazının devamında yer alan uygulamaları deneyebilirsiniz.

Bataryanızı Hangi Uygulamalar Tüketiyor?

android pil analizi
En çok pil tüketen uygulamalar

Android batarya sağlığını korumanın ilk yolu ayarlar menüsünden pil aktivitelerini kontrol etmektir. Bu ayarlara ulaşmanın yöntemi her cihazda farklı olsa da genellikle şöyledir:

>Ayarlar menüsünü açın ve Pil & Performans ayarlarına tıklayın. Eğer böyle bir ayar göremiyorsanız pil kelimesini üstte yer alan arama çubuğundan arayabilirsiniz.

>Pil menüsünden pil kullanım analizini bulun.

>Android telefonların çoğunluğunda Pil Kullanımını Analiz et seçeneği bulunur. Bu butona tıklayarak bataryanızı en çok tüketen uygulamalara ulaşabilirsiniz. Bu seçenek mevcut değilse kendiniz pil kullanımı istatistiklerini kontrol ederek batarya düşmanı uygulamalara ulaşabilirsiniz. Aşırı güç güç harcayan uygulamaları tespit edip kaldırmak veya arka plan etkinliklerini kısıtlamak batarya ömrünüzü uzatacaktır. Bu bilgiyi verdiğimize göre şimdi android pil sağlığı öğrenme uygulamalarıyla devam edelim.

En iyi Android Pil Sağlığı Öğrenme Programı Nedir?

Eğer teknik detaylarla uğraşmak istemiyor ve daha iyi grafiklerle Android batarya sağlığını öğrenmek istiyorsanız uygulama mağazasından şu uygulamaları kullanabilirsiniz:

1-AccuBattery

accubattery google play sayfası
En popüler batarya sağlığı uygulaması

10 milyondan fazla indirmeye sahip AccuBattery uygulaması en popüler pil sağlığı öğrenme programıdır. Bu uygulama yalnızca size bilgi sunmakla kalmaz aynı zamanda size pil sağlığını koruma konusunda da yardımcı olur. Şarj alarmı sayesinde telefonunuzu ne zaman şarj etmeniz ve şarj etmekten çıkarmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca detaylı istatistikleri sayesinde hangi uygulamanın bataryanızı tükettiğini görüp önlem alabilirsiniz. Ek olarak farklı şarj aletlerinin telefonunuzu ne kadar sürede şarj ettiğini bu uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz. android pil sağlığı öğrenme uygulaması arayanlara ilk bu uygulamayı denemelerini öneriyoruz.

2-Ampere

android pil sağlığı öğrenme
Şarj uygulaması

Eğer batarya sorunları yaşıyorsanız ve daha teknik verilere ihtiyacınız varsa Ampere kesinlikle ihtiyacınız olan uygulama. Bu uygulama ile telefonunuz şarj olurken Amper değerini öğrenebilir. Yüksek veya düşük voltaj sorunlarından kurtulabilirsiniz. Kullandığınız şarj aletini bu uygulama ile test edin ve eğer bir sorun tespit ederseniz, batarya ömrünüzü kısaltmamak için şarj aletinizi değiştirin.

Telefonunuzla Ücretsiz Bitcoin Kazanın

En iyi mobil madencilik uygulamaları yazımızı okuyarak nasıl telefonunuzla ücretsiz kripto para kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yazıya gitmek için başlığa dokunmanız yeterli.

3-Kaspersky Battery Life: Saver

Android pil sağlığı öğrenme uygulamaları listemizin son sırasında Battery life saver var. Kaspersky tarafından geliştirilen bu uygulama 5 milyon üzeri indirmeyle en popüler pil uygulamalarından biridir. Bu uygulamayı kullanarak bataryanız hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz gibi batarya ömrünü uzatmak içinde gerekli ipuçlarını da bulabilirsiniz.

Android Telefonlar da Batarya Ömrü Uzatma Yolları

Android pil sağlığı öğrenme yöntemlerinden herhangi biri ile bataryanızın iyi durumda olduğunu öğrendiyseniz bu kurallara dikkat ederek bataryanızı daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

-Bataryanızı sonuna kadar kullanmayın. Şarj seviyesi 15 altına düşmeden şarj edin.

-Telefonunuzun şarjı dolduğunda fişi çekin. Uzun süre bekletmeyin

-Telefonunuz hızlı şarj özelliğiyle gelmediyse hızlı şarj eden adaptörleri kullanmayın. Her zaman orijinal adaptörle şarj edin.

-Telefonunuzu şarj ederken kullanmak batarya ömrünü kısaltabilir.

-Telefonunuzu aşırı sıcakta veya aşırı soğukta bırakmayın. Telefonunuzun doğrudan güneş altında kalması bataryaya zarar verebilir.

Yıl olarak pil ömrünü öğrenme yolu bulunmuyor ama kullanımımıza dikkat ederek uzun yıllar telefonunuzu kullanabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Android Pil Sağlığı Öğrenme Hakkında SSS

Bu bölümde android pil sağlığı öğrenme ile ilgili sık sorulan soruları cevaplandıracağız. Aklınızda konuyla ilgili bir soru kalmaması için burayı da okumanızı tavsiye ederiz. Eğer sorunuz bu bölümde yer almıyorsa bize yorum bölümünden iletebilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı cevaplarız. Bu yazımızdan sonra telefon kapalıyken alarm çalar mı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Android pil sağlığı nasıl bakılır?

Android pil sağlığına ücretsiz uygulamalarla veya özel kodlarla bakabilirsiniz. İphone’da olduğu gibi doğrudan batarya sağlığını öğrenmek mümkün değil.

* * 6485 * * Nedir?

6485 xiaomi marka android telefonlarda batarya bilgilerine ulaşma kodudur. Bu kodu kullanarak bataryanızla ilgili teknik detaylara ulaşabilirsiniz.

Samsung pil sağlığı nasıl öğrenilir?

Samsung telefonlarınızda ayarlar> cihaz sağlığı bölümünden pil sağlığınızı öğrenebilirsiniz. Bu bölüm güncelleme almayan eski samsung telefonlarda bulunmaz.

Pil kapasitesi nedir?

Pil kapasitesi pil tarafından depolanan şarjın amper biriminden gösterimidir. Bu kapasite kullanım sonucu zamanla düşer. Telefonunuzun mevcut kapasitesiyle fabrika çıkışı pil kapasitesini karşılaştırarak pil sağlığını öğrenebilirsiniz.

Akıllı Şarj özelliği nedir?

Akıllı şarj son model telefonlarda bulunan batarya ömrünü uzatan bir özelliktir. Eğer telefonunuzda bu özellik yok ise AccuBAttery uygulaması ile telefonunuzu akıllıca şarj edebilirsiniz.

Yorum yapın