2023’ün En Çok Tercih Edilen İş Fikirleri Hangileridir?

Yeni fikirlerin daha çok ön plana çıktığı günümüzde, iş fikirleri üretmek eskiye nazaran çok daha değerli sayılmaktadır. Geçmiş yıllara baktığımızda üretkenlikten ziyade sermaye gereksiniminin çok daha fazla ön planda olduğunu görebilmekteyiz.

Bu durum günümüz koşullarında kısmen devam ediyor olsa da sermayenin yüzdelik açıdan değeri üretkenliğin gerisinde kalmıştır. Artık, girişimci ruha sahip kişilerin özellikle internet sayesinde kendilerini göstererek çok yüksek miktarlarda para kazanabilmeleri daha kolaydır. 

Online bir girişimcinin doğru iş fikirlerini kullanarak bir mağaza sahibi kadar para kazanabilmesi günümüz koşullarında olağan karşılanabilen bir durumdur. Bu durumun temel sebebi teknolojinin giderek gelişmesi ile beraber internetin cep telefonlarına ulaşması ve günün her dakikasında bu cihazların yanımızda bulunmasıdır.

İnternet ve akıllı telefon ikilemenin Dünyanın her yerinde vazgeçilmezler arasına girdiğini söyleyebiliriz. Bu durum para kazanma yolları açısından da gelişmelere sebep olmuş ve geçmişte olmayan yeni sektörlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Yazımızın devamında girişimciler için faydalı olabilecek güncel iş fikirlerini aktarmaya çalışacağız. Bu iş fikirleri arasında yer alan uygulamalardan bazıları sermaye gerektirirken bir kısmı için herhangi bir para kaynağına ihtiyaç duymayacaksınız. Şimdi, 2023 yılının en güncel iş fikirlerinden birkaçını sıralayarak devam edelim.

2023’ün En Çok Tercih Edilen İş Fikirleri 

1- Instagram Kullanarak Ürün Satışı Yapmak

instagram ürün satışı

İş fikirleri denildiğinde sosyal medya kullanmak ve bu yol ile kazanç elde etmeye çalışmak ilk akıllara gelen girişim fırsatlarındandır. Hemen herkes hayatının belirli bölümlerinde sosyal medya kullanmaktadır. Bu sosyal medya sayfalarını kullanarak aklınıza gelemeyecek kadar kişiye ulaşabilmeniz mümkündür.

Sosyal medyanın herkes tarafından kullanılması bu platformların sıradanlaştığı algısını oluşturmamalıdır. Aksine hayatın vazgeçilmezleri arasına giren bu uygulamaları kullanarak para kazanmaya çalışanların maaşlarından daha çok meblağlarda kazanç elde edebildiğini söylesek abartmış olmayız.

Sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram, geçtiğimiz yıllarda Facebook’un kendisine yatırım yapması ile birlikte gücüne güç kattı. Bu platformu kullanarak geniş bir kitleye hitap eden ve kitlesine satış yapan onlarca sosyal medya uzmanı bulunmaktadır. Bu sosyal medya uzmanları ilk olarak sayfalarını geliştirmekte ve gelişen sayfalarına reklamlar alarak ya da bu sayfaları üzerinden ürün satış yaparak kazanç elde etmeye çalışmaktadırlar.

Yazımızın bu bölümünde ise İnstagram üzerinden satış yapma kısmını ele alacağız. Bir sosyal medya platformundan satış yapabilmek için ilk olarak sayfanızı takip eden bir kitleye ihtiyacınız olacaktır. Böyle bir kitleniz yoksa büyük sayfalarda reklamlar vererek kitle elde etmeye çalışabilirsiniz. Diğer yöntem ise Google üzerinden reklamlar yayınlamak ve aynı şekilde kullanıcılara sayfanıza çekmeye çalışmaktan geçer.

İnstagram üzerinden satış yaparken birtakım konulara dikkat etmenizi öneriyoruz. Öncelikle yeni satış yapan bir satıcı olarak fiyatlarınızın rakiplerinize oranla daha uygun olması gereklidir. Bunu gerçekleştirebilmek için ürünleri aldığınız yerlere en ince ayrıntısına kadar araştırmalısınız. Kendinize göre en uygun yeri belirleyerek başlangıçta zarar etmeyeceğini seviyede az miktarda ürün alımı gerçekleştirin.

Elinizdeki ürünlerin satıldığını görüyorsanız, alım miktarınızı yavaş yavaş arttırarak satışları aynı fiyat üzerinden devam ettirin. Kâr marjınızı düşük tutmanız başlangıç aşısından müşteriler ile iletişim kurmak için gereklidir. Sürekli satış yapmanız halinde müşterileriniz sayfalarınıza yorumlar yapacak ve bu yorumlar diğer müşterilere örnek teşkil edecektir. Bu seviyeye ulaşmanız halinde kâr marjınızı yavaş yavaş rakiplerinizi seviyesine çekebilirsiniz.

2- Düğün ve Kına Organizasyonları İçin Şirket Kurun

Düğün ve kına organizasyonları ilk duyulduğunda eskimiş bir moda olarak anlaşılabilir. Ancak pandemi sonrası düğün salonlarının önemi çok daha fazla ortaya çıkmıştır. Özellikle Açık alanda yapılan kır düğünlerinin yeni evlenecek çiftler açısından bir tercih sebebi olduğunu söyleyebiliriz.

Pandemi ile birlikte düğün ve kına organizasyonlarının sekteye uğraması sonucunda çok sayıda işletme kepenk kapatmak zorunda kalmıştı. Bu durum bazıları için üzücü olarak görünmekteyken sektörü yeni girecek kişiler için bir fırsatı oluşturmaktadır.

Eğlenmek ve çevrenizdeki kişileri eğlendirmekten hoşlanan biriyseniz düğün ve kına organizasyonları yapmak size göre bir sektör olabilir.

Düğün ve kına organizatörü olabilmek için doğrudan şirket kurmaya ihtiyaç yoktur. Basit usul vergi sistemiyle kurulan şahıs işletmeleri ile tüm bu işlemleri halledebilmeniz mümkün. Diğer yandan her organizasyonun vazgeçilmezleri arasında bulunan davul, dekorlar, süslemeler, güller ve isim tahtası gibi gereksinimler bir kerelik alındıktan sonra tüm organizasyonlarda kullanılabilir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi düğün ve kına organizasyonlarında da sosyal medyaya kullanmayı mutlaka denemelisiniz. Geçmişte yapmış olduğunuz organizasyon resimlerine sosyal medyadan paylaşarak çok sayıda kişiye ulaşabilmeniz mümkün. Böylece en uygun yoldan kendi reklamınızı yapabilirsiniz.

3- Fotoğraf Çekerek Para Kazanma İş Fikirleri 

Gelir kazanma konusunda kullanıcılara yardımcı olabilecek önemli iş fikirleri arasında fotoğraf çekmek ve bu fotoğrafları stok sitelerde yayınlamak da gelir. Bu şekilde kazanç elde edebilmek için kişinin doğada özgün olarak çektiği resimleri, stok sitelere yüklemesi ve bu resimlerin satın alınması gereklidir.

Bu tür stok siteler satıcılar ile alıcıları birleştiren bir aracı konumunda olan yerlerdir. Stok siteler satılan fotoğraflar üzerinden komisyonlarını alır ve kalan miktarı fotoğrafı yükleyen kişiye iletir.

Fotoğraf çekerek para kazanma İş fikrini hayata geçirebilmek için dikkat edilmesi gereken bir takım temel kurallar bulunmaktadır. Bu kurallardan ilki çekilen resimlerin tamamen özgün olması yani bir başkasına ait bir resim olmamasıdır. İkincil altın kural ise stok siteye yüklenen resmin çözünürlüğünün son derece kaliteli olmasıdır.

Resminize satın almak isteyen kişi belirtmiş olduğumuz iki kural çerçevesinde kendisine uygun olan içeriklere satın almak isteyecektir. Çünkü içerik satın alan ziyaretçi bu işlem için para vermektedir. Dolayısıyla satın aldığı fotoğrafın özgün yani benzersiz olmasını ve çözünürlüğünün yüksek olmasını ister.

Bu iki kuralı göz önünde bulundurarak stok sitelere yükleyeceğiniz resimleri doğru şekilde hazırlamalısınız. Çözünürlük konusunda her ne kadar günümüz akıllı telefonları yüksek çözünürlük vaat etseler de bu konuda başarılı olabilmek için Profesyonel fotoğraf makineleri ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tür makinalar hem sahip oldukları Zoom sistemi sayesinde hem de çözünürlüklerinin piyasanın üstünde sunmaları nedeniyle tercih edilmektedir.

Stok sitelere yüklenen resimleri incelediğimizde genellikle, orman, manzara, doğa ve deniz üzerine fotoğraflar çekildiğini görebilmekteyiz. Fotoğraf çeken ve bu şekilde para kazanmak isteyen kullanıcıların genel olarak üretilen içeriklerden farklı işlemler gerçekleştirmesi gerektiğini bu noktada hatırlatalım. Dolayısıyla stok sitelerinden fotoğrafların satın alma oranını yükseltebilmek için yukarıda belirtmiş olduğumuz kategorilerden daha farklı alanlarda içerik yani fotoğraf çekmeye çalışmalısınız.

 Fotoğraf Çekerek Stok Sitelere Yükleme İşleminden Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Stok siteleri üzerinden elde edilebilecek Kazancı miktarı bu tür sitelere yüklenen fotoğraf sayısına göre değişiklik gösterir. Kazancı etkileyen bir diğer önemli değişken de yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi fotoğrafın kalitesi ve genel olarak yüklenen diğer fotoğraflardan farklı bir kategoride yer almasıdır.

İş fikirleri arasında kazanç miktarı açısından göze çarpan stok fotoğrafçılığı ile ortalama bir çalışma sayesinde aylık 200 ile 300 dolar arasında para kazanmak mümkündür. Bu kazancı arttırmak belirtmiş olduğumuz gibi çekilen fotoğraflara göre değişir.

Stok fotoğrafçılığı son yıllarda sıkça tercih edilen bir online girişim türleri arasındadır. Özellikle stok sitelerinden kazanılan para biriminin dolar olması dünyanın pek çok yerinden bu tür sitelerin kullanılmasına sebep olmaktadır.

4- Toptan Şekilde Ürün Alıp Satarak Para Kazanmaya Çalışın 

Toptan ürün alarak bu ürünleri perakende şekilde satmak Aslında yeni iş fikirleri arasında değildir. Çok sayıda girişimci yıllardır bu yöntemle yüksek sayılabilecek miktarlarda para kazandılar.

Ancak bu durum toptan ürün alarak satış yapılmasının artık kazandırmadığı anlamına gelmiyor. Bu yöntemi online girişim fırsatı haline çevirerek kazanç miktarının yönünü çevirebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Toptan ürün alarak satış yapmak aslında bir mağaza açmaktan farksızdır. Bu girişim yönteminde ürünler uygun fiyattan toptan şekilde alınır ve tek tek satışa koyulur. Doğal olarak ürünlerin tek adet fiyatı toptan şekilde göz önüne alındığında ortalamanın biraz daha üzerinde olacaktır.

Bu şekilde satış miktarının yüksek rakamlara ulaştığını düşündüğümüzde elde edebileceğiniz kâr marjının ne kadar yüksek olacağını anlayabilirsiniz.

Toptan ürün almak için yurt içerisinde yer alan toptancıları kullanabileceğiniz gibi, uygun Fiyatlı satış yapan ve merkezleri yurt dışında olan platformları da kullanabilirsiniz. Bu alanda hizmet veren Alibaba, AliExpress, Wish, Bandgood gibi yabancı satış siteleri toptan eşya almak için son derece popüler yerlerdir.

5- GreenCard danışmanlığı yaparak ek gelir elde edin 

Sıradaki iş fikrimiz çok sayıda kişi tarafından henüz duyulmamış ancak işi bilen kişilerin ek kazanç elde edebileceği yöntemler arasında yer alan bir para kazanma yöntemidir.

Green Card danışmanlığı herhangi bir sermaye gerektirmediğinden sermayesiz iş fikirleri arasında yer alır. Green Card bilindiği gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin vatandaşı olmayan kişilere çekilişle ülke vatandaşı olmalarına imkân tanıyan bir özelliktir. Bu ayrıcalığa kavuşmak için başvurular her yıl Ekim ile kasım ayları arasında alınır.

Bu şekilde başvuru yaparak ülkemizden de 2-3 bin civarında kişinin her yıl Green Card kazandığını hatırlatalım. Her ne kadar bu rakam yüksek bir sayı gibi görünse de ülke nüfusuna vurulduğunda oldukça düşük bir oran olduğu anlaşılmaktadır. Bu konuda ABD Devleti internet üzerinden yapılan başvurularda çok katı kurallar uyguluyor.

Başvuru sırasında kullanılan fotoğrafın boyutlarından tutun, arka planın uygun olup olmadığına kadar her şeyin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Ayrıca başvuruda Türkçe dil desteğinin bulunmaması İngilizce konusunda yetersiz olan kişiler için birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir.

Bu şekilde yaşanan sorunların üstesinden gelebilmek için başvuru yapmak isteyenlere Green Card danışmanlığı hizmeti sunabilir ve karşılığında belli bir ücret talep edebilirsiniz.

Yorum yapın